Sivu 1/1
Kontin sauna
Lähetetty: 5.10.2008 21:15
Kirjoittaja Mcnen
Kuulin et konttiin tulee puukiuas. Se on ihan ok, mutta varsinkin näin syksyllä olis ihan kiva laittaa sauna lämpenee valmiiks, kun tulee melomasta. Saati sitten kun oikeesti kylmä.Ei taida jaksaa odotella, että lämpenee. Säästyynän puut. Eli sähkö olis aika kova sana. Mikä on mielipiteenne. Voishan ne vaik olla kummatkin, jos mahtuu
T Jari
Lähetetty: 7.10.2008 9:03
Kirjoittaja Jukka
Hei
Tätä kyllä pohdittiin rakennusryhmässä. Puukiukaaseen päädyttiin just siksi että sähkökiuas ei siellä turhaan lämpene pitkin päivää. Suihkuun pääsee heti jos on kiire. Puukiuas on taas muuten ehdottomasti ainoa oikea, kun pitää valita. Saunaan ei enää molemmat mahdu.
Jukka
Lähetetty: 7.10.2008 16:26
Kirjoittaja ONY
Tuli vaan mieleen että malkakosken rannalla on puusauna jota ollaan pohjanmaalla käytetty aina talvisin ja hyvin se toimii et laittaa pesän täyteen puita kun lähtee meloon ja takasin tulles laittaa vasta lisää puita. Vetoa vaan vähän pienemmälle. Et ihan turhaa laittaa sähköpatterii kaveriksi.
Lähetetty: 7.10.2008 20:24
Kirjoittaja Mcnen
Mutta pitää laittaa paloeristys vähintään tuplana. Joillain on tapana lämmittää saunaa runsaasti. Joku vois sanoo vähän liikaa.
Lähetetty: 8.10.2008 10:29
Kirjoittaja Aku
En ymmärrä.
Mielestäni sellainen 130c on juuri sopiva. Sitte ku alkaa lauteet kytemään niin ruvetaan olemaan oikeissa lukemissa.