Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Valvojat: mikktaho, AnttiP, ville
Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Olisi tarkoitus lähteä pohjoiseen aalloille melomaan noin viikoksi touko-kesäkuun vaihteessa, mielellään mökki majoituksella. Mitä paikkoja tuohon aikaan pystyy pohjosessa melomaan? Onko joku keskeinen paikka josta pääsee alle 100km ajolla useaan paikkaan meloskelemaan? Olisko kiinnostusta jollain lähteä tän tyyliseen reissuun?
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Moro voin tarjota majoitusta Leviltä , vuodesohvallaa. Diilinä on tosin että voisitte tuoda vuodesohvan/tai jotain muuta mikä mahtuu kyytiin mukana etelästä
.
Jussi T

Jussi T
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Kuulostaa hyvältä, voisi ainakin osan reissua toimia tukikohtana. Mitä paikkoja on siinä lähellä?
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Moi,Toni.L kirjoitti:Olisi tarkoitus lähteä pohjoiseen aalloille melomaan noin viikoksi touko-kesäkuun vaihteessa, mielellään mökki majoituksella. Mitä paikkoja tuohon aikaan pystyy pohjosessa melomaan? Onko joku keskeinen paikka josta pääsee alle 100km ajolla useaan paikkaan meloskelemaan? Olisko kiinnostusta jollain lähteä tän tyyliseen reissuun?
Kattilakoskella on hyvin todennäköisesti tuohon aikaan jotain hyvää melottavaa. Useampi aalto ja hontto, jotka toimivat eri vedenkorkeuksilla, tulvalla on jopa valinnan varaa. Mökkimajoitusta saatavana ainakin Ruotsin puolen Övertorneåsta 20 kilometrin päästä. Telttamajoitukseen hyvin tilaa ja erinomainen grillikatos sekä huussi kosken alaosassa.
Vajaa 200 kilometria tästä pohjoiseen on peräkkäin Muonion Saarikoski ja Äijäkoski. Kosket ovat parhaimmillaan eri vedenkorkeuksilla. Saarikosken Big Shitty-wave toimii isommalla vedellä ja Äijäaalto vähän pienemmällä. Jos Big Shittyyn on hieman liikaa vettä, toimii vieressä oleva reilusti pienempi Upper Island-wave. Kovimman tulvan aikaan näissä koskissa ei taida mitään mainittavaa olla. Viime kevään touko-kesäkuun vaihteessa toimivat kaiki em. aallot eri päivinä. Majoitus onnistuu Äijäkosken isolla parkkikentällä, josta löytyy laavu ja huussi 500m päästä. Saarikosken rannalta löytyy myös hyvin varusteltuja mökkejä.
Noin 40km Äijäkosken parkista pohjoiseen löytyy Kelokurkkion aalto. Ei akanvirtaa, mutta se ei menoa haittaa, koska surffit ovat yleensä pitkiä. Majoitusta tarjoaa www.lapinlomamokit.fi parin kilometrin päästä. Viiden tähden majoitus, jossa nukkumapaikat kahdeksalle ja hinta 50e/yö! Täällä ei telttailua tarvitse harrastaa!
Tässä omat suosikkini, muita hyviä vaihtoehtoja Ruotsin puolella olevat Lappiksen aalto, Pahakurkkio ja Trollforsen. Myös Matkakoskella saatta olla melottavaa, jos vettä on paljon tai vuodenaikaan nähden erittäin vähän.
Pohjoisen paikoista toimii touko-kesäkuun vaihteessa aina joku, joskus on jopa valinnan vaikeuksia, mutta turhiinkin kilometreihin kannattaa varautua, sillä aallot ovat melko tarkkoja vedenkorkeuksien suhteen. Veden ollessa rajussa nousussa tai laskussa, saattaa kyse olla tunneista, joten homma on välillä tuuripeliä.
Kannattaa lueskella freestylemelonta.com :sta aikaisempien keväiden tarinoita kuvien ja videoiden kera, niin sieltä saa tarkempaa kuvausta paikoista. Joistakin löytyy vedenkorkeuksia, mutta vertailemalla vaikka viime kevään melontapäivien ajankohtaa ympäristökeskuksen vedenkorkeuksiin, saa hyvää osviittaa paljonko vettä täytyy olla.
-Tuomas
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Kiitokset tuomakselle pitkästä ja tarkkaa tietoa sisältäneestä vastauksesta. Toi vedenkorkeuksien arvionti aiheuttaakin eniten päänvaivaa (hyvä idea toi vedenkorkeuksien vertailu teidän videoihin). Reissun organisointi etukäteen lienee mahdotonta, ilmeisesti Saarikoski ja Äijäkoski akselilta löytyisi melottavaa usealta eri vedenkorkeudelta josta Jussin tarjoama majoituskaan olisi kaukana. Ideana toki olisi meloa useassa eri paikassa, pitää alkaa miettiä josko sitä vois JOPA muutaman yön taivasalla.....
Jussi mitkä sun reissu suunnitelmat on ja koska majailet Levillä. Vastata voi tähän ketjuun tai S-postilla: lahteenmakitoni(ät)gmail.com
Jussi mitkä sun reissu suunnitelmat on ja koska majailet Levillä. Vastata voi tähän ketjuun tai S-postilla: lahteenmakitoni(ät)gmail.com
Viimeksi muokannut AnttiP, 14.3.2013 10:25. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy: "Rikottu Tonin meiliosoite spämmien estämiseksi"
Syy: "Rikottu Tonin meiliosoite spämmien estämiseksi"
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Olen töissä aina kaksi päivää ja vapaalla kaksi jolloin yritän olla melomassa. Tarkkaa työrytmiä en vielä tiedä mutta selvinnee lähiaikoina, mestoilla koko kevään siis!
-Jussi
-Jussi
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Mun blogista löytyy myös jonkin verran vedenkorkeustietoja pohjoisen aalloille.
http://tuorala.wordpress.com
Myös täällä jotain:
http://www.roimeloo.net/forum/index.php?topic=1650.0
http://tuorala.wordpress.com
Myös täällä jotain:
http://www.roimeloo.net/forum/index.php?topic=1650.0
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Marraskoski näytti ihan letkeeltä paikalta, molkoaalto näytti kans aika hyvältä treeni paikalta. Kiitos tiedoista, antaa hyvin osviittaa minne kannattaa lähteä minä päivänä.
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Marraskoski ja Molkoaalto ovat ihan mukavia aaltoja, mutta selvästi kuitenkin kakkoskategorian paikkoja verrattuna noihin Tupun mainitsemiin. Pahiksen Åretsvågen on tosin mun suosikki.
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Eihän täällä Tampereella tuollaisiakaan paikkoja ole, ei lähelläkään. Katsotaan mistä paikasta muotoutuu oma suosikki.
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Reissu alkaa olemaan käsillä ja kutkutus on sen mukaista
Tarkoitus olisi starta melonnat Kairan Anteron kotikoskesta, kelokurkkiolla 1.6. Siittä sitten jatkaa muonion koskille. Tarjoamme pirkanmaan parasta melontaseuraa sitä halajaville, neuvoa myöskin saa meidän reissusuunnitelmassa.
Minut tavoittaa numeosta 0neljä0kahdeksan4247yksi4

Minut tavoittaa numeosta 0neljä0kahdeksan4247yksi4
- deejiiasse
- Viestit: 56
- Liittynyt: 23.6.2011 2:00
- Paikkakunta: Tampere
Re: Lomailemaan pohjoisen isoille aalloille?
Kelokurkkiolla tuli yksi päivä melottua, mutta tänään ei sitten enää toiminutkaan. Suuntana nyt Kattilakoski, sillä äijä-/saarikoski ei vielä näyttänyt toimivan. Siellä vietellään aikaa todennäköisesti muutama päivä. Seuraan saa liittyä, jos alueella liikkuu.
- AtteL
- AtteL