Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Koskimelonnan yleinen keskustelu

Valvojat: mikktaho, AnttiP, ville

Avatar
deejiiasse
Viestit: 56
Liittynyt: 23.6.2011 2:00
Paikkakunta: Tampere

Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Viesti Kirjoittaja deejiiasse »

Yksi parhaista tavoista nauttia Suomen kevättulvasta on Pirkanmaalla sijaitsevan Vahonkosken paukutus. Vaho on ehdottomasti paras Tampereen alueen koskista, ja tänä keväänä Tampereen melojat ovat päättäneet jakaa tämän loistohuvituksen kaikkien melojien kanssa. 25.4. järjestämme Day of Vaho tapahtuman, jossa tarkoitus on harjoitella koskenpaukutustaitoja sekä ottaa mittaa toisista leikkimielisessä kisassa. Tarjolla mehua ja makkaraa. Laskuharjoitteluun mielellään ennakkoilmottautuminen, kisaan ilmoittaudutaan paikan päällä. Tapahtumaan liittyvät kysymykset voi postata suoraan alle tai lähettää sähköpostilla: lahteenmakitoni(at)gmail(piste)com

AIKATAULU
11:00-12:00 ohjattu koskeen tutusminen sitä tarvitseville
12:00-14:30 laskuharjoittelua
14:30-15:00 makkaratauko
15:00-17:00 kisa

Sitten tärkein, eli tapahtuman jälkimöyhyt! Ne järjestetään Tampereen Haukiluoman juhlatiloissa (Tonin takapihalla), jonne kaikki tapahtumaan osallistuvat ovat tervetulleita!

VAHONKOSKI
https://vimeo.com/52092392
Väinäntie 409 Ikaalinen (Luhalahti)
Vaho on (muistaakseni) vempulaksi luokiteltu, mutta todellisuudessa sopivalla vedellä noin kolmos-nelos-luokan matalavetinen koski. Vaho koostuu alkupään neljästä könkäästä sekä loppupään satunnaisesta kakkos-kolmosesta, jota tuossa videolla ei lasketa. Laskulinjoja on yksi tai hyvällä vedellä kaksi. Akanvirtoja löytyy muutama, joiden ottamista on esimerkiksi tarkoitus harjoitella.
LKK
Viestit: 10
Liittynyt: 7.9.2012 12:47

Re: Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Viesti Kirjoittaja LKK »

Kannattaako näin pienessä melontamaassa järjestää kaksi koskimelontatapahtumaa samana viikonloppuna? :roll:
Avatar
deejiiasse
Viestit: 56
Liittynyt: 23.6.2011 2:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Viesti Kirjoittaja deejiiasse »

LKK kirjoitti:Kannattaako näin pienessä melontamaassa järjestää kaksi koskimelontatapahtumaa samana viikonloppuna? :roll:
Eihän tämä optimitilanne ole, mutta kun kyseessä on luonteeltaan niin erilaiset tapahtumat, ei tämän asian annettu meitä painaa. Tuskin aiheuttaa merkittävää vaikutusta osallistujamääriin.
Toni.L
Viestit: 130
Liittynyt: 4.12.2011 21:31
Paikkakunta: Tampere

Re: Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Viesti Kirjoittaja Toni.L »

Tarkennuksia tapahtumaan ja velipojan kommenttiin. Tosiaan ikävää että tapahtumat osuivat samalle päivälle, Suomen kevättulvat on aika lyhyet ja mahdollisia viikonloppuja vähän, joina voi järjestää koskimelontatapahtuman. Meillä oli mahdollisuus valita periaattessa kahdesta viikonlopusta ja toisena niistä puolet järjestävästä seurueesta oli jo buukannut jotain mukamas parempaa tekemistä joten ainoaksi vaihtoehdoksi jäi järjestää tapahtuma 25.4. Toivottavasti Häjyrodeoon riittää kisaajia lauantaille vaikka Day of Vaho onkin sama päivänä ja vuorostaan porukka joka tulee laskupaatit katolla Vaholle niin jatkaa matkaansa sit sunnuntaiksi Sahakoskelle.

Sitten tarkennuksia itse tapahtumaan. Tapahtumaan voi osallistua monella tapaa ja tulla ja lähteä kuinka tykkää. Jos haluaa osallistua koulutukseen niin ilmottautuminen onnistuu foorumin jäsenosion kautta. Jos haluaa tulla muuten vaan laskemaan koskeen tehtyä rataa ja nauttimaan mukavasta päivästä Vaholla niin sekin onnistuu, rata on pystyssä viimeistään kello 11.00 ja puretaan kisan jälkeen. Itse kisa pyritään järjestää siten että siihen on mahdollisimman helppo osallistua ja että kisataan rennolla otteella. Tule siis nauttimaan mukavasta melontapäivästä Vaholle ja jos kysyttävää tapahtumasta niin joko tähän ketjuun vastaamalla tai lahteenmakitoni(at)gmail.com

Sitten tärkein eli tapahtuman jälkimöyhyt käydään Haukiluoman juhlatiloilla, eli allekirjoittaneen takapihalla, jonne kaikki tapahtumaan osallistuvat ovat tervetulleita
Toni.L
Viestit: 130
Liittynyt: 4.12.2011 21:31
Paikkakunta: Tampere

Re: Day of Vaho - paukutustaitojen harjoittelua Pirkanmaalla

Viesti Kirjoittaja Toni.L »

Laitetaan vielä tännekkin kun kaikki ei ole facebook:issa. Eli käytiin tänään Vaholla talkoilemassa, suunnittelemassa tapahtumaa ja tietenkin melomassa. Vesi oli tänään hieman korkealla mutta laskee optimiin tapahtumaa ajatellen.

Sitten leikkimielisestä kisasta tarkempaa infoa: järjestämme kaksi kisaluokkaa Vahonkoskisyöksy ja Vahoslalom. Kummassakin luokassa lasketaan kaksi laskua josta parempi jää voimaan. Sama henkilö ei voi osallistua kumpaankin luokkaan. "kisat" lasketaan leikkimielisellä asenteella ja tärkeämpää on itsensä haastaminen kun sinänsä kisaaminen joten Kannattaa osallistua vaikkei se kovin meloja olisikaan.

Vahonkoskisyöksy on tarkoitettu ei niin kokeneille melojille, joille jo Vahon laskeminen on haastavaa.
Vahoslalom on tarkoitettu kokeneemmille melojille, joille Vahon laskeminen ei ole niin haastavaa ja haasteita tarjoaa koskee pystytetty rata.
Vastaa Viestiin